Persoonilugu: penaltikunn Aleksei Naariste kohaneb alles treeneriametiga

26.SEPTEMBER 2017

Meistriliigas mängimise kogemusega Aleksei Naariste (27) võtab tööd Põhja-Tallinna JK Volta
noortetreenerina samm-sammult ega vaata liiga kaugesse tulevikku.

Naaristet kutsus Voltasse tehniline direktor Märt Vassiljev, kelle käe all ta Tallinna FC Castovanni Eaglesis mängib. Põhja-Tallinna klubis on Naariste juhendada neli treeninggruppi.

„Enne Voltat oli kogu minu treenerikogemus selline, et olin kuu aega ühte treenerit asendanud,“ tunnistas Naariste. „Ma alles kohanen. Õpin lastest aru saama ja püüan mõista, kuidas neile paremini asju selgeks teha.“

„Niimoodi ma ei mõtle, et kuhu tahan treenerina välja jõuda. Proovin oma teadmisi samm-sammult täiendada ja koolitustel käia. Tahan näha, kuidas grupid arenevad, ja siis vaatan edasi.“

Mis seni treeneritöö juures kõige rohkem meeldib ja mis kõige raskem on? „Kõige rohkem meeldib see, kui näen, et lapsel tulevad mängus välja need asjad, mida olin püüdnud treeningul õpetada. Kõige raskem on see, kui tunnen, et teen midagi valesti, aga ei saa täpselt aru, mis see on ja mida muutma pean. Aga kui need raskused ületatud saavad, siis on jälle mõnus tunne,“ vastas Naariste.

Lisaks Voltale töötab ta poole kohaga ühes spordifirma kontoris. Hobideks on tal jalgpalli mängimine, sõpradega kohtumine, lugemine ja filmide vaatamine.

Meistriliiga debüüdil oli 0:3 kaotusseisust viik lähedal

Varem peaaegu igapäevaselt hoovijalgpalli mänginud Naariste läks jalgpallitrenni 9-aastaselt. Sobiva positsiooni leidmine ei võtnud palju aega. „Juba esimestes trennides hakkasin ma väravaid lööma ja mind pandi kohe esimestes mängudes ründesse.“

Tallinna Kalevi peatreenerina töötanud Aavo Sarap tundis Naariste kui potentsiaalse meistriliiga jalgpalluri vastu huvi juba siis, kui viimane oli 17-aastane. TJK kasvandikku Naaristet hakkasid aga kimbutama terviseprobleemid, mistõttu jäid hooajad 2008 ja 2009 tal täielikult vahele.

Meistriliiga debüüdi tegi ta lõpuks 26. oktoobril 2013, kui Kalev külastas Kadrioru staadionil tiitlikaitsjat Nõmme Kaljut ja kaotas 2:4. Naariste veetis väljakul teise poolaja, mille Kalev 2:1 võitis.

„Kalevil olid siis väga head mängijad nagu [Aladin] Šišic ja [Stefan] Tripkovic, treener oli sakslane Frank Bernhardt. Mind kutsuti sinna hooaja lõpus, kui vajati mängijaid juurde, sest mõned olid vigastatud,“ meenutas Naariste. „Kui Kalju vastu väljakule läksin, olime 0:3 taga. Aga nii heade partneritega oli ülimõnus mängida ja suutsime kaks väravat tagasi lüüa. Maksim Paponovil oli veel paar võimalust viigistada, aga lõpus lõi Kalju oma neljanda värava.“

Kokku kestis Naariste kõrgliiga-karjäär 17 mängu (põhikoosseisu mahtus ta kuus korda). Väravaid lõi ta kaks – esimese Kaljule ja teise Paide Linnameeskonnale. „Ma ei ütleks, et ma mängisin oma elu parimat jalgpalli, aga sain vähemasti meistriliigas jala valgeks,“ kommenteeris ründaja.

Esiliigas enam mängida ei soovinud

Alates 2015. aasta suvest mängib Naariste III liigas Castovanni Eaglesi eest. Ta peab seda mõnusaks võistkonnaks, kus mängimine on täielik nauding.

„Kaleviga kukkusime meistriliigast välja ja esiliigas ma enam mängida ei soovinud. Sinna tuli palju noori, kes tegid igapäevaselt isuga trenni. Mul ei olnud võimalik iga päev trennis käia ja tundsin, et ma enam asja ei naudi. Otsustasin minna rahulikult hobi korras madalamale mängima,“ selgitas Naariste kõrgemal tasemel jalgpallist loobumist.

Meistriliigasse ta arvatavasti enam tulevikus ei naase: „Ilmselt seda enam ei juhtu. Maailma jalgpallis ei ole küll 27 mingi vanus, aga selleks peaksin hakkama hästi palju trenni tegema. Ma ei usu, et olen selleks valmis.“

III liigas on Naariste löönud Castovanni eest veidi rohkem kui kahe aastaga juba 42 väravat. Ta on ka võistkonna põhiline penaltilööja.

„Ma ei harjuta penalteid üldse, aga siiamaani on õnnestunud Castovanni eest kõik penaltid realiseerida, neid on olnud vähemalt 20,“ ütles 11 meetri karistuslöökide spetsialist. „Vahel naljatame, et millal see seeria ükskord katkeb.“